Przelewy międzynarodowe SEPA – co warto o nich wiedzieć?
Szukasz dobrego rozwiązania w zakresie wykonywania przelewów zagranicznych w walucie euro? Zależy Ci na szybkiej realizacji, niskich kosztach przesyłu i jasnych zasadach? Najprawdopodobniej przelew międzynarodowy SEPA będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem! Sprawdziliśmy, co warto wiedzieć o tego rodzaju operacjach. Zapraszamy do lektury!
Czym jest przelew SEPA?
SEPA to skrót od anglojęzycznej nazwy Single Euro Payments Area, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Jak sama nazwa sugeruje, SEPA jest rodzajem przelewu służącym wyłącznie rozliczeniom w walucie euro i z którego można skorzystać tylko na terenie Europy.
U swoich założeń przelew międzynarodowy SEPA miał ułatwić dokonywanie rozliczeń bezgotówkowych pomiędzy członkami Unii Europejskiej. Miały się one odbywać na podobnych zasadach i przy identycznych kosztach jak przelewy krajowe.
Na czym polega przelew zagraniczny SEPA?
Przelew międzynarodowy SEPA jest rodzajem przelewu bankowego rozliczanego zawsze w walucie euro. Nie oznacza to jednak, że nadawca i odbiorca są zobowiązani do posiadania walutowych kont osobistych, ale że przekazywane środki będą musiały zostać przewalutowane. Przy tej operacji bierze się pod uwagę bankowy kurs euro. Konieczność przewalutowania może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Co do zasady, przelew SEPA jest standardowym walutowym przelewem bankowym o wysokim priorytecie odbiorczym.
SEPA – warunki:
Aby możliwe było wykonanie przelewu w typie SEPA, konieczne jest spełnienie kilku warunków, m.in.:
- transfer środków odbywa się w walucie euro;
- bank nadawcy przelewu oraz bank odbiorcy są uczestnikami systemu SEPA;
- transakcja odbywa się na terenie funkcjonowania systemu SEPA;
- rachunek odbiorcy oznaczony jest numerem IBAN;
- bank odbiorcy oznaczony jest numerem BIC;
- koszty wykonania przelewu dzielone są pomiędzy obydwie strony transakcji (opcja kosztów dzielonych SHA).
Czy SEPA to tylko przelew europejski? W jakich państwach jest dostępny?
Płatności za pośrednictwem sieci są możliwe w 36 krajach, takich jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta, Malta, Martynika, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion, Rumunia, Saint-Barthelemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Wyspy Alandzkie.
Jak zrobić przelew SEPA?
Przelew SEPA wykonuje się w bardzo podobny sposób jak przelew tradycyjny. Można w tym celu udać się osobiście do oddziału banku, ale zdecydowanie wygodniej będzie skorzystać z internetowych serwisów transakcyjnych. Przygotuj się, że do wykonania przelewu konieczne będzie podanie:
- nazwy odbiorcy;
- numeru rachunku odbiorcy w formacie IBAN;
- kraju banku odbiorcy;
- kodu banku odbiorcy BIC/SWIFT lub jego nazwę;
- kwotę przelewu w walucie euro;
- tytuł przelewu;
- sposób rozliczenia.
Pamiętaj, że jeśli posiadasz rachunek złotówkowy, to kwota transferu powinna zostać podana w walucie euro. Instytucja dokonująca przelewu w odpowiedzi powinna wyświetlić Ci sumę transakcji w złotówkach. Zrobi to dla realizacji celów informacyjnych, abyś był w pełni świadomy, ile dokładnie środków zostanie pobrane z Twojego konta.
Ile kosztuje przelew europejski SEPA?
Jedną z podstawowych zalet przelewów SEPA jest ich niski koszt. Zgodnie z unijnymi przepisami realizacja tego rodzaju transakcji nie powinna być droższa niż opłata pobierana przez bank za wykonanie przelewu krajowego. W wielu instytucjach zlecenie przelewu internetowego jest bezpłatne, natomiast wykonanie go w oddziale banku kosztuje w zależności od wybranej instytucji od 7,99 złotych do 12 złotych.
Czas realizacji przelewu walutowego SEPA
Opłata za przelew (prowizja) SEPA to jego pierwsza zaleta. Kolejną jest czas realizacji. Instytucje są zobowiązane dostarczyć przelew maksymalnie na drugi dzień roboczy po jego nadaniu. Na ten moment nie ma możliwości, aby wykonanie tego rodzaju transakcji zlecić w trybie natychmiastowym.
Różnice pomiędzy przelewem SWIFT a przelewem w typie SEPA
Przelewy SEPA oraz SWIFT są często utożsamiane. Tymczasem okazuje się, że dzieli je wiele różnic. Przede wszystkim przelewów w typie SWIFT można dokonać we wszystkich walutach świata, a ich odbiorcami mogą być mieszkańcy każdego kraju. Koszt wykonania SEPA jest jednak niższy niż SWIFT.
W pierwszym przypadku koszt dzieli się po równo pomiędzy nadawcę i odbiorcę. W drugim przypadku koszty mogą być dzielone lub leżeć jedynie po jednej stronie. Czas realizacji SWIFT przeważnie okazuje się dłuższy.
Podsumowując, przelew w rodzaju SEPA ma wiele korzyści. Przede wszystkim jego wykonanie jest tanie i proste, a czas realizacji niedługi. To doskonała opcja dla rozliczeń wewnątrzwspólnotowych Unii Europejskiej!